Hájemství bernských honičů :: Bohemia Hill

Bernský honič úspěchy

!!!   IDEAL BOHEMIA HILL je nový SVĚTOVÝ VÍTĚZ 2023 a nový ŠVÝCARSKÝ VÝSTAVNÍ ŠAMPION   !!!

 

 

Více »

Garance kvality


27.11.2020

Naším krédem je, že dobré jméno zavazuje!

Naši psi nosí z výstav nejvyšší ocenění. Excelentně si nyní vede zejména CH IDEAL BOHEMIA HILL - Světová naděje 2021, Světový vítěz a BOB 2023, Švýcarský výstavní šampion a Šampion ČMKU

Od r. 2004 (založení BOHEMIA HILL) se u nás narodilo jen 62 štěňat; titul EVROPSKÝ VÍTĚZ + SVĚTOVÝ VÍTĚZ + SVĚTOVÁ NADĚJE celkem 14x získal někdo z nich.

Pokud jde o naše barvy vůbec, výše uvedené tituly nám náleží 18x...

 

vrh "G"

11.01.2018zoom

vrh "G"

vrh "G"

11.01.2018zoom

vrh "G"

vrh "F"

11.01.2018zoom

vrh "F"

vrh "E"

19.06.2014zoom

vrh "E"

vrh "D"

18.02.2018zoom

vrh "D"

vrh "C"

18.02.2018zoom

vrh "C"

vrh "B"

18.02.2018zoom

vrh "B"

vrh "A"

18.02.2018zoom

vrh "A"

naše veterina

17.09.2008zoom

naše veterina


Naše vlajkové lodi, GOLDA MEIR a GENTLEMAN FINCH neodcházely z výstavního kruhu poraženi: titul Best of Breed získal vždy zpravidla jeden z nich, popř. jejich starší sestra FRANCESS BABY.

Tento trojlístek již ve výstavních kruzích nepotkáte. Ve stopách své matky Meiry (GOLDA MEIR) nyní kráčí hlavně dvouletý Ajdíček (IDEAL), který vyniká v počtu svých úspěchů "na bedně"; na každé jeho zhruba třetí výstavě (a to jich má za sebou téměř dvě desítky) ho rozhodčí v rámci plemen VI. skupiny FCI vyberou mezi špičku. 

Test na genové varianty zodpovědné za hnědé zbarvení srsti dopadl v případě Goldy Meir i Gentlemana Finche výtečně: NENESOU VLOHU PRO HNĚDOU BARVU! 

Výběr rodičů štěňat

O původ štěňat a jejich předky by se měl zajímat každý budoucí majitel, i když si pořizuje především kamaráda a vůbec nepomýšlí na chov; s příbuzností rodičů štěněte totiž mohou souviset jeho zdravotní problémy: příbuzenská plemenitba není na psu vidět, ale z genetického hlediska představuje vážný problém. Pokud budoucí majitelé na chov pomýšlejí a myslí to vážně, vyplatí se jim se kromě toho zorientovat se ve zdejší  ostatní populaci plemene, aby pro štěně, které si vyberou, jednou vůbec nalezli vhodného partnera. Hledáte-li bližší informace o chovu, aktualizovaný přehled všech vrhů všech chovatelských stanic od počátku chovu bernských honičů v České republice najdete zde.

Při přípravě našeho chovatelského plánu vždy dbáme na to, abychom nepoškozovali ostatní chovatele, a to jak  frekvencí našich vrhů (v průměru nemáme ani jeden vrh ročně), tak výběrem rodičovského páru - pro naše štěňata se vždy najde odpovídající partner v tuzemsku.

Bereme velmi vážně dědičně podmíněné choroby a vycházíme ze zásad chovu v málopočetné populaci, zejména dbáme na dostatečnou příbuzenskou vzdálenost rodičů a usilujeme o osvěžení krve: v roce 2009 jsme z Holandska přivezli fenku Bregje Fan de Hegedyk (Bijou), která má velkou rodokmenovou hodnotu a úžasně se uplatnila v chovu; všechna její štěňata jsou plně standardní (včetně výšky v dospělosti!) a v současné době patří v plemeni ke špičce.

Populační genetika považuje za největší nebezpečí pro chov čistokrevných psů zejména nadměrné používání jen několika vybraných psů k chovu a hned za ním následuje příbuzenská plemenitba, neboť tak se ztrácí genetický materiál a vzniká veliké nebezpečí šíření a fixování genetických chorob. Důsledky těchto nešvarů výstižně popsal Helmuth Wachtel v knize o chovu psů podle nejnovějších genetických poznatků Chov psů v roce 2000 (cituji):

„Za mistra v chovu se může považovat pouze ten, kdo se obejde bez takových brutálních genetických metod, neboť pouze ten nepředává příštím majitelům štěňat - a chovatelům, kteří přijdou po něm! – na svých chovných produktech žádné hypotéky, které musí oni – a s nimi často i dotyčné plemeno – splácet!“

Naši chovní psi nebyli a nikdy nebudou v chovu nadužíváni. O svých psech máme přehled dvě až tři generace zpátky a nejsou nám známy žádné dědičně podmíněné choroby (např. krevní, oční, defekty metabolismu, epilepsie, neschopnost přirozeného porodu).

Výživový režim

Krmíme zásadně kvalitním masem a granulemi superpremiové kategorie. Za dobu, co se bernským honičům věnujeme, jsme si pro ně vytvořili speciální krmný režim, kdy psům podáváme výživové doplňky přesně podle jejich potřeby a věku; jde kupř. o prevenci vývojových potíží kloubů, dotaci vápníku v době intenzivního růstu a v období výměny mléčného chrupu za trvalý, atp.

Jistě nemusíme zdůrazňovat, že pro život psa má zásadní význam, čím krmí chovatel matku a malá štěňata: zatímco do chvíle, kdy štěně matku opouští, vzroste jeho hmotnost oproti porodní váze až patnáctkrát, v další době je to již jen 4 až 5 krát!

Naším zájmem je, aby štěňata odcházela k majitelům, kteří jejich výživě budou přikládat stejný význam, jako my, a kteří chápou, že jde o investici, která se rozhodně vyplatí, protože nemístné úspory často vedou ke zvýšení nákladů na veterinární ošetření.

Veterinární péče

Od první chvíle po narození jsou naše štěňata v péči Veterinární kliniky v Pardubicích, Husova 1747; stejně jako o všechny naše psy se o ně stará osobně pan MVDr. Jiří Beránek. Všechna štěňata (tedy nejen ta, která odcházejí do zahraničí a je to pro ně povinné),  opouštějí mateřskou chovatelskou stanici s veterinárním atestem.

Chovatelský servis

Náš chovatelský servis představuje jak kompletní služby při odběru štěněte, tak další služby, které jsme připraveni štěňatům a jejich majitelům poskytovat celoživotně.

Každé štěně dostává:

  • svůj průkaz původu, kopie průkazů původu rodičů,
  • knížku Psí záležitosti aneb v hlavní roli pes,
  • kompletní „manuál“ obsahující všechny informace o štěněti a péči o ně,
  • odborně sepsanou kupní smlouvu, do které má nový majitel co mluvit,
  • mikročip podle platných mezinárodních norem, 
  • pas zvířete v zájmovém chovu s potvrzeným očkováním, odčervením a ošetřením proti vnějším parazitům (proti klíšťatům používáme kvalitní přírodní prostředky bez chemie) 
  • kompletní výbavu do začátků gratis (nenačaté originální balení krmiva, misku na krmení, obojek a vodítko, pelíšek navoněný u maminky atd.).

Jsme připraveni na trvalý kontakt s novými majiteli (poradíme s uchovněním, pomůžeme s prezentací na výstavách apod. a očekáváme informace o jakýchkoli problémech, které pro nás mají význam z hlediska chovu) a hlídání v době dovolených.

Vážní zájemci od nás mohou dostat kontakty na majitele našich štěňat, kteří jim podají reference o naší chovatelské stanici.

Cena štěněte

Přiznám se, že nemám ráda, když jednou z prvních otázek zájemce je, kolik u nás štěně stojí, myslím, že jako vstupní informace jsou daleko  důležitější věci. Je dobré si uvědomit, že cena štěněte je pouhým drobkem v celkové částce, na kterou každého majitele vlastnictví psa přijde.

Z hlediska ceny štěněte jsou důležité nejen věci předem známé (hodnota rodokmenu budoucích štěňat, hodnota rodičovského páru co do zdraví a dosažených úspěchů, a dále vše, co se souhrnně nazývá naším chovatelským servisem), ale i kvalita konkrétního vrhu - ta se před narozením štěňat přirozeně předvídá dost těžko.

Pokud jde o výstavní úspěchy, každá chovatelská stanice se sama rozhoduje, co považuje za úspěch: pro někoho je úspěchem už čekatelství národního šampionátu (CAC), pro někoho jsou úspěchem tituly Světový vítěz, Evropský vítěz a Interšampion. My tuto oblast nepřeceňujeme, je to jen jeden kamínek v mozaice; vždy přesně zveřejňujeme, o jaké tituly se ona tak často inzerovaná výstavní úspěšnost rodičů opírá, nechť si každý učiní závěr sám.

Naší motivací není zisk, ale zvelebení chovu, ve vlastním zájmu v chovu využíváme jen prvotřídní zvířata. Pokud by se někdy vyskytla u štěněte z našeho chovu jakákoli odchylka od standardu, vždy na to zájemce sami upozorníme, nečekáme, zdali to vůbec zaznamená. Rozhodně se nebudeme uchylovat k tvrzením, že z toho vyroste, že to nevadí, standard to nezakazuje a k podobným výmyslům. Za poměrně nedůstojné považujeme, jestliže chovatel odchylku od standardu (např. nepřípustné zbarvení) prohlásí za raritu a tváří se, že máte jedinečnou příležitost získat něco velice originálního; ani s tím se u nás rozhodně nesetkáte.

Nikdy nemají všechna štěňata stejný předpoklad opravdu úspěšné výstavní kariéry (a nikdy všichni na šampiona nečekají); od nás neuslyšíte, že všechna štěňátka jsou k výstavním úspěchům stejně předurčená. Proto se cena jednotlivých štěňat ve vrhu může někdy lišit. 

Na čem nikdy nešetříme

Rozhodně nikdy nešetříme na kvalitní výživě, na čipování, na  očkování kvalitními šetrnými vakcinami apod. Garantujeme, že vše, co jako chovatelé ovlivnit můžeme, je u nás TOP. 

« Zpět

All right reserved Copyright: JUDr. Radana Menšíková 2008 - 2017                                                                    JustLogin | Webové aplikace, design, hosting.